Szakkollégiumi Együttműködési Fórum
Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Bemutatkozás

A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem civil hallgatói 2003 októberében hoztak létre szervezett tömörülést Biztonságpolitikai Szakkollégium (BSZK) néven azzal a célkitűzéssel, hogy értelmiségieket neveljen a magyar nemzet szolgálatára, egy biztonságos társadalom építésére, az értelmiségi képzés, a szaktudás erősítése, a pszichológiai érettség, a morális és közösségi életvitel, a társadalmi érzékenység és a hazaszeretet elmélyítése révén. Az alapítók ekkor azzal a céllal alakították ki tevékenységük alapjait, hogy az egyetemi oktatás törzsanyagát előadásokkal, helyzetgyakorlatokkal egészítsék ki, és azt gyakorlatiasabbá tegyék; emellett olyan összetartó közösséget hozzanak létre, amely összefogja és egyesíti az egyetem érdeklődő, önképző és saját szakmai-emberi fejlődéséért tenni akaró hallgatóit. A BSZK mindig is arra törekedett, hogy az egyetem legkiválóbb, legérdeklőbb hallgatóit összekovácsolja, fórumot biztosítson az együttgondolkodásnak és a közös munkának. Az alapítás óta eltelt időszakban számos nehézség ellenére a kezdeményezés folyamatosan fejlődött, programjai rendszeresen szerepeltek az egyetem mindennapjaiban. Ennek eredményeként 2007 decemberében minőségi változás állt be a Biztonságpolitikai Szakkollégium életében azáltal, hogy közhasznú egyesületi formában önálló jogi személlyé vált, aminek következtében hivatalos megnevezése a mai napig Biztonságpolitikai Szakkollégium Egyesülete.


2008-ban a hatékonyabb munkavégzés érdekében szervezeti reformra kerül sor, amely egyrészről új Szervezeti és Működési Szabályzat elfogadásában, másrészről az Egyesület vezetésének átalakításában öltött testet. Utóbbi lépés meghatározó volt a tekintetben, hogy külön-külön felelősségi területként határozta meg a mindennapi működési feladatok ellátását (az ügyvezető alelnök feladatai), illetve a szakmai tevékenység irányítását, felügyeletét (szakmai-tudományos alelnök), jelentősen növelve az Egyesület tevékenységének átláthatóságát, tervezhetőségét, hatékonyságát.


Annak érdekében, hogy a felhalmozott tudást és tapasztalatot megtartva és felhasználva mind a végzett hallgatók és senior tagok, mind az egyetemi képzésben napi szinten részt vevő aktív tagok hozzájárulhassanak a közös eredményekhez, az Egyesület 2010. évi májusi közgyűlésén egy további lépéssel tette kiegyensúlyozottá működését: létrejött a mindennapi menedzsmentért felelős háromfős Diákbizottság (elnök, ügyvezető alelnök, szakmai alelnök), amely az Egyesület elnökségének funkcionális leképezése. Ezzel munkamegosztásban a szakkollégiumi működés napi programjaiért a Diákbizottság, míg az egyesületi háttértevékenységért, a szakmai kapcsolatok építéséért és a működéshez szükséges források bevonásáért továbbra is az Elnökség a felelős.


2011. december 31-ével a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem a Rendőrtiszti Főiskolával és a BCE Közigazgatás-tudományi Karával együtt beolvadt az újonnan létrejövő Nemzeti Közszolgálati Egyetembe. Ennek megfelelően a BSZK is a ZMNE jogutódjával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel folytatja együttműködését. A Szakkollégium célja változatlan maradt: korábbi tevékenységünkre alapozó, közös pályázati és kutatási programokra is kiterjedő együttműködést kívánunk kialakítani, így képezve az NKE tehetséggondozási törekvéseinek egyik alappillérét. Az új felsőoktatási intézmény egyúttal azt a lehetőséget is kínálja számunkra, hogy a közszféra tágabb közössége felé is nyissunk és minden lehetőséget megragadjunk az NKE-n működő többi szakkollégiummal történő együttműködésre, tapasztalataink átadására. A Biztonságpolitikai Szakkollégium amellett, hogy tagjai számára előadásokat, látogatásokat, konferenciákat és más programokat szervez, a tudományos tevékenység, a kutatás, a nevelés és oktatás, a képességfejlesztés, az ismeretterjesztés, a kulturális tevékenység területein közhasznú tevékenységet is végez.


A BSZK csakúgy, mint más hazai szakkollégiumok, magáénak vallja a Szakkollégiumi Chartában lefektetett alapelveket, és teljesíti a szakkollégiumi lét általánosan elfogadott fő kritériumait: autonóm szervezetként működik, tagjai számára létrejött egy kollégiumi lakóközösség, mely lehetőséget biztosít az eredményes közösségépítésre, míg széleskörű szakmai tevékenységének meghatározó részévé vált saját oktatási-képzési célú kurzusrendszere. E kritériumok alapján 2011 decemberében a Szakkollégiumi Akkreditációs Bizottság akkreditált szakkollégiumnak minősítette a BSZK-t. Az ezt követő években a korábbi programok újakkal bővültek és a szakkollégisták ismét sikerrel képviseltették magukat az intézményi tudományos versenyeken csakúgy, mint más fórumokon.

2015-ben a Biztonságpolitikai Szakkollégium ismét minősített szakkollégium lett, ezúttal három évre – 2018-ig – nyerte el ezt a megtisztelő címet.